5 najczęstszych błędów popełnianych przez instruktorów

Czy dużo błędów dydaktycznych popełniamy na zajęciach? Pewnie tak! Ja wypisałam te, które moim zdaniem są istotne. Likwidując je szybko poprawisz jakość uczenia. Co za tym idzie zwiększysz zadowolenie swoich klientów. nie wzięłam pod uwagę braku edukacji i własnego rozwoju. Tu wiadomo, bez tego się lepiej nie zabierać za uczenie innych.

1. Brak przygotowania do zajęć

Zdecydowanie jest to największy błąd i nie wybaczalny. Zwłaszcza na początku pracy w tym zawodzie trzeba dużo uwagi poświęcić przygotowywaniu się do zajęć.  Dobrze jest ułożyć sobie miesięczny plan pracy z każdą grupą, tak żeby w ciągu miesiąca przepracować wszystkie grupy mięśniowe.

2. Udawanie przed grupą, że wszystko się potrafi. 

Warto czasem przyznać się, że coś jeszcze nie wychodzi lub że kilka lat nam zajęło opanowanie tej pozycji. Uczniowie docenią takie wyznanie. Zachęci ich to do pracy.

3. Zbyt dużo krytyki

Trzymaj się zasady

komplement  -> korekta  -> komplement

Pamiętaj, że ludzie przychodzą do Ciebie żeby poczuć się lepiej. Ma im to sprawiać przyjemność, nie chcą być krytykowani chcą być doceniani.

4. Brak uwagi

Każda osoba na Twoich zajęciach powinna być przez Ciebie zauważona. Przynajmniej raz w trakcie zajęć podejdź do każdego pochwal lub wykonaj korektę. Pamiętaj wszystkich imiona i z jakich powodów do Ciebie przychodzą (co kogo boli, jakie ma kontuzje itp.) Jeśli któryś z uczniów nie będzie miał siły zachęć go do odpoczynku w pozycji dziecka. Kontynuując dalej swoje komendy do reszty grupy, podejdź do niego połóż mu dłonie na kość krzyżowo-biodrową i delikatnie dociśnij. W ten sposób powiesz mu „hej wszystko w porządku, odpocznij”.

5. Niewłaściwe korekty

Każda osoba na Twoich zajęciach jest inna. Nie możesz stosować tej samej korekty dla wszystkich. Przede wszystkim najpierw zacznij od korekty słownej jeśli nie zadziała to dopiero przejdź do korekty fizycznej. Nie każdy lubi być dotykany. Niech twój dotyk będzie miły ale szanujący intymność. Pracując z początkującymi  weź pod uwagę, że Twoja głośna krytyka może kogoś urazić. Jeśli masz wskazówkę tylko dla jednego ucznia, ścisz głos tak żeby tylko ta osoba słyszała. Dzięki temu nie poczuje się gorsza od innych.

Każdy z nas chce być dobrym instruktorem. Mimo to każdy z nas popełnia błędy. Wszystko jest w porządku jeśli czujemy potrzebę udoskonalania swojego warsztatu. Wraz z doświadczeniem, ilością wypracowanych godzin zmniejszy się ilość minusów i zamienią się w plusy, które docenią nasi podopieczni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *