3 główne sposoby komunikowania się z uczniami

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak komunikujesz się z uczniami w trakcie zajęć? Poznaj 3 główne sposoby komunikowania się z uczniami.

1. Obserwacja

Zanim zaczniesz poprawiać ustawienie uczniów w asanach, skoncentruj się na obserwacji. Jakich wskazówek i korekt potrzebują.

2. Wskazówki wizualne i ustne

Wskazówki wizualne – większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego nauczyciel powinien pokazywać uczniom swoją praktykę.

Wskazówki ustne – rozróżniamy 3 rodzaje werbalnych wskazówek:

  • Wskazówki nadające kierunek – tego rodzaju wskazówki są techniczne opisują gdzie postawić nogę, jak ułożyć głowę, rękę itp.
  • Wskazówki nadające akcję – tego rodzaju wskazówki opisują, które mięśnie zaangażować.
  • Wskazówki budujące świadomość – tego rodzaju wskazówki są ukierunkowane na odczucia ucznia. Mają na celu przeniesienie uwagi do środka, tak żeby uczeń sam wsłuchał się w swoje ciało. Np. Poczuj jak stopa zakorzenia się w ziemię, Zwróć uwagę na mięśnie brzucha, kręgosłup jak się czują w tej pozycji, Zaobserwuj, która strona jest łatwiejsza, wygodniejsza itp.

3. Korekta fizyczna

Jest ostatecznością a nie głównym sposobem komunikacji. Jako nauczyciel musisz pamiętać, że fizyczna korekta nie służy dociskaniu uczniów tylko nadaniu kierunku, tak żeby uczeń poczuł w jaki sposób powinien odczuwać pozycję.

Rodzaje korekt fizycznych 3 P:

  • Poprawiające ustawienie ciała w asanie.
  • Pogłębiające pozycję tak, żeby uczeń czuł się w niej lepiej. Celem takiej korekty zawsze jest akcja zakorzeniania i wydłużania.
  • Prośba o zaufanie (np. inwersje) Dzięki wsparciu nauczyciela uczeń może odczuć nowe wrażenia w pozycji.

Do komunikacji zaliczamy również to w jaki sposób się wysławiasz i jaką masz intonację głosu.  Czy mówisz zrozumiałym językiem. Zwróć uwagę na barwę głosu, którą możesz pobudzać do działania lub wyciszać, zachęcać do wolniejszych ruchów. Czy zachowujesz właściwy timing. Brak poprawnego timingu wprowadza na zajęciach niepotrzebny chaos.  Natomiast komendy wypowiadane w odpowiednim momencie wprowadzają porządek .

To wszystko wpływa na ocenę Twoich metodycznych umiejętności jako nauczyciela jogi. Tego wszystkiego można się nauczyć. Najlepsza metoda to obserwacja samego siebie. Nagraj swoją lekcję i sprawdź co możesz jeszcze poprawić w metodyce nauczania.  Namaste!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *